Nie przejmuj się potem – poznaj działanie botoksu na nadpotliwość

Nadpotliwość, znana również jako hiperhydroza, wpływa nie tylko na komfort codziennego życia, lecz także pewność siebie i relacje społeczne. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się zabiegi botoksem na nadpotliwość. Czy rzeczywiście to skuteczna metoda na zahamowanie nadmiernej aktywności gruczołów potowych? Wyjaśniamy, jak botoks może pomóc w leczeniu nadpotliwości.

Skąd się bierze nadpotliwość?

Nadpotliwość to stan charakteryzujący się nadmierną aktywnością gruczołów potowych, które produkują duże ilości potu niezależnie od temperatury otoczenia czy poziomu aktywności fizycznej. Może ujawnić się już w dzieciństwie lub okresie dojrzewania (nadpotliwość pierwotna) i dotyczy głównie okolic pach, dłoni, stóp oraz twarzy. Jej przyczyny nie są do końca poznane, choć uważa się, że ma podłoże genetyczne. Nadpotliwość, która pojawia się w wieku dorosłym (nadpotliwość wtórna), może dotyczyć całego ciała. Jest wynikiem różnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia hormonalne (np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy, menopauza), cukrzyca, otyłość czy zaburzenia neurologiczne. Nadpotliwość może również być efektem stosowania niektórych leków.

Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości

Toksyna botulinowa typu A, popularnie nazywana botoksem, jest substancją dobrze znaną z medycyny estetycznej jako antidotum na zmarszczki mimiczne. Tymczasem jej zastosowanie jest znacznie szersze i z powodzeniem wykorzystuje się ją również w leczeniu nadpotliwości. Na czym polega jej działanie? Botoks blokuje przekazywanie impulsów nerwowych do gruczołów potowych, czego efektem jest zahamowanie produkcji potu na danym obszarze.

Zabieg z użyciem botoksu jest szczególnie skuteczny w leczeniu nadpotliwości pierwotnej, która występuje w okolicach pach, dłoni, stóp oraz twarzy. Toksyna botulinowa wstrzyknięta w te obszary blokuje neurotransmitery odpowiedzialne za pracę gruczołów potowych, co wiąże się ze znacznym ograniczeniem wydzielania potu.

Na czym polega zabieg botoksem na nadpotliwość?

Przed zastosowaniem botoksu konieczna jest konsultacja z lekarzem, który musi ocenić stan Pacjenta, wykluczyć ewentualne przeciwwskazania oraz określić obszary wymagające leczenia. Skóra w miejscu, w którym ma być wykonana iniekcja botoksu, jest dokładnie oczyszczana i dezynfekowana. Choć zabieg jest stosunkowo mało bolesny, Pacjenci o wysokiej wrażliwości na ból mogą skorzystać ze znieczulenia miejscowego.

Zobacz też:  Co podawać dziecku żeby nie chorowało?

Do iniekcji botoksu lekarz używa bardzo cienkiej, precyzyjnej igły. Wstrzykuje niewielkie dawki toksyny botulinowej w obszary, które są dotknięte nadmierną potliwością. Cała procedura trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Pacjent może wrócić do codziennych aktywności zaraz po zakończeniu zabiegu. Ważne jest jednak, aby unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz przegrzewania się (np. w saunie czy podczas gorących kąpieli) przez kilka dni po zabiegu.

Działanie botoksu na nadpotliwość staje się odczuwalne zazwyczaj w ciągu kilku dni po zabiegu, a pełne efekty pojawiają się po około 1-2 tygodniach. Efekty zabiegu utrzymują się zazwyczaj przez około pół roku. W celu utrzymania rezultatów zaleca się powtarzanie zabiegu co kilka miesięcy.W razie innych pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach, Krakowie, Łodzi i Warszawie.

Tekst promocyjny



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też