Jak rozpoznać, że mleko nie pasuje dziecku?

Jak rozpoznać, że mleko nie pasuje dziecku?

Dla wielu matek karmiących piersią zdarza się, że ich dziecko odczuwa dyskomfort po spożyciu mleka matki. Zdarza się również, że dziecko odżywiane mlekiem modyfikowanym reaguje na nie w sposób niepożądany. W tym artykule przedstawimy, jakie są objawy nietolerancji laktozy u dziecka oraz jak można im przeciwdziałać.

Objawy nietolerancji laktozy u dziecka

Nietolerancja laktozy to zaburzenie trawienia laktozy, cukru występującego w mleku. Dziecko może odczuwać dyskomfort po spożyciu mleka, którego nie można przypisać innym przyczynom. Najczęstsze objawy nietolerancji laktozy u dzieci to:

 • Bóle brzucha
 • Wzdęcia
 • Biegunka
 • Nudności
 • Wymioty
 • Kolkowe bóle brzucha
 • Problemy z zasypianiem
 • Utrata wagi
 • Irytowalność
 • Wymioty
 • Osłabienie

Jak rozpoznać nietolerancję laktozy?

Jeśli dziecko doświadcza niepokojących objawów po spożyciu mleka, warto zastanowić się, czy nie jest to spowodowane nietolerancją laktozy. W takim przypadku warto skonsultować się z pediatrą, który przeprowadzi badania diagnostyczne. Do najczęściej stosowanych testów należą:

 • Test oddechowy
 • Test krwi
 • Badanie kału

Jak zapobiegać objawom nietolerancji laktozy u dziecka?

Jeśli dziecko zostało zdiagnozowane z nietolerancją laktozy, warto wprowadzić zmiany w diecie dziecka. W przypadku niemowląt można zastosować mleko modyfikowane bez laktozy lub mleko sojowe. U starszych dzieci można wybrać produkty bez laktozy, takie jak jogurty czy serki. Warto również zwrócić uwagę na etykiety produktów spożywczych i wybierać te, które nie zawierają laktozy.

Czy nietolerancja laktozy u dziecka jest groźna dla zdrowia?

Nietolerancja laktozy u dziecka nie jest chorobą groźną dla zdrowia, ale objawy, które towarzyszą jej spożyciu, mogą być uciążliwe i wpłynąć na komfort życia dziecka. Dlatego ważne jest, aby rozpoznać nietolerancję laktozy i odpowiednio do niej dostosować dietę dziecka.

Zobacz też:  Co zrobić, żeby dziecku szybciej rosły włosy?

Czy nietolerancja laktozy u dziecka jest wyleczalna?

Niestety, nietolerancja laktozy u dziecka nie jest wyleczalna. Jednakże, odpowiednie dostosowanie diety dziecka do jego potrzeb i unikanie produktów zawierających laktozę, może pomóc w zapobieganiu objawom nietolerancji laktozy.

Jakie produkty zawierają laktozę?

Laktoza jest naturalnym składnikiem mleka i występuje również w produktach mlecznych, takich jak jogurty, sery, maślanki, masło czy śmietana. Warto również zwrócić uwagę na etykiety produktów spożywczych, ponieważ laktoza może być dodawana jako składnik do innych produktów, takich jak pieczywo czy słodycze.

Czy dziecko z nietolerancją laktozy może pić mleko krowie?

Dziecko z nietolerancją laktozy nie powinno spożywać mleka krowiego, ponieważ zawiera ono laktozę. Dla niemowląt z nietolerancją laktozy dostępne są mleka modyfikowane bez laktozy lub mleka roślinne, takie jak mleko sojowe czy mleko ryżowe.

Czy nietolerancja laktozy u dziecka jest dziedziczna?

Tak, nietolerancja laktozy może być dziedziczna i występować w rodzinie. Jednakże, nie jest to regułą i nie każde dziecko z rodziny, w której występuje nietolerancja laktozy, musi nią cierpieć.

Podsumowanie

Nietolerancja laktozy u dziecka to dość powszechne zaburzenie trawienia laktozy, cukru występującego w mleku. Objawy nietolerancji laktozy u dziecka mogą być uciążliwe i wpłynąć na komfort życia dziecka. Warto więc rozpoznawać objawy nietolerancji laktozy i odpowiednio do nich dostosowywać dietę dziecka, wybierając produkty bez laktozy.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też